Ova objava deo je projekta pod nazivom “Opojni mirisi vina i ruža “, koji je dobio finansijsku podršku Opštine Trstenik na Javnom konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u 2024. godini.
Sa porastom proizvodnje stekli su se uslovi za organizovanim plasmanom i izvozom. Nastale su radne zadruge. Prva organizacija kooperanata pod nazivom Vino-kalem osnovana je još 1897 godine , vremenom je prerasla u modernu zadrugu koja je imala 60 hektara zemlje, pod voćnjakom, jabučnjakom . Od 1972. poslovala je u sastavu Župskog rubina u Kruševcu. U kompleksu savremenog gradjevinskog objekta nalazila se upravna zgrada, restoran društvene ishrane, hladnjača kapaciteta 143 , pripremna hala na 1540 metara kvadratnih, podrumski kapacitet za primarnu preradu groždja veličine 300 kvadratnih metara . Podrum u u Selištui halu u Stragarima.Organizaovanu trgovinu industrijskom robom na malo, jednu od štedno kreditnih službi.
Potrebe za većim organizovanjem i proizvodnjom dovele su 1961. godine do stvaranja Centra za proizviodnju loznih kalemova pod nazivom Plantaža. Proizvodnja se neprekidno povećavala . Podizanje plantažnih vinograda u mnogim krajevima zemlje najbolje su popularisali proizvodnju loznih kalemova. Iz godine u godinu i broj kupaca se povećavao. Za Sovjetski savez je 1968 izvezeno 86 000 kalemova a vremenom je ta količina dosatigla rekordnih 19 miliona u 1980 godini, prozvodnja je ubrzo dostigla čitavih 20 miliona komada i 2 miliona voćnih sadnica..Sa vino kalemom zajedniči Plantaža je napravila Poslovnu zajednicu , koja je u cilju unapredjenja proizvodnje organizovala Sajmove kalemarstva, simpozijume . Negovana je saradnja sa brojnim naučnim institucijama u oblasti vinogradarstva.Do 90 -tih godina prošlog veka, izvoz je dostigao 20 miliona loznih kalema. A onda su 90 -e donele stagnaciju i potom i drastičan pad, sankcije koje su onemogućile izvoz na starno tržište.